Lista usług

Leczenie toksyną botulinową - bruksizm

Leczenie toksyną botulinową - bruksizm

Problemy

Bruksizm

Efekty

Eliminacja zgrzytania zębami i nadmiernego zaciskania mięśni żwaczy

Opis

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, od lat wspiera medycynę estetyczną. Upiększające i lecznicze właściwości tej substancji są znane już od XIX wieku. Dziś jest uznawana przede wszystkim za uniwersalny sposób walki z oznakami starzenia się.

Toksyna botulinowa jest wykorzystywana do leczenia bruksizmu.

Bruksizmem nazywa się nadmierne oraz nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Przypadłość tą zalicza się do tzw. parasomni. To grupa zaburzeń, które najczęściej występują i objawiają się przed zaśnięciem, w trakcie snu lub zaraz po przebudzeniu się. Problem ten w największym stopniu dotyczy osób między 25. a 45. rokiem życia, jednak jest również spotykany wśród dzieci. Co warte podkreślenia, bruksizm zalicza się obecnie do chorób cywilizacyjnych, ponieważ począwszy od lat 90. zaobserwowano wzrost zachorowań na tę przypadłość.

Toksyna botulinowa – działanie i właściwości

Działanie toksyny botulinowej jest stosunkowo proste: substancja hamuje impulsy nerwowe i skurcze mięśni w miejscu podania (np. na czole, żuchwie czy pod pachami). To z kolei sprzyja rozluźnieniu konkretnej partii mięśni w okolicy. 

Toksyna botulinowa działa czasowo i miejscowo – wraz ze stopniową regeneracją zakończeń nerwowych efekt zaczyna się osłabiać. W zależności od konkretnego przypadku oraz obszaru utrzymuje się kilka-kilkanaście miesięcy.

Toksyna botulinowa – wskazania
Jest uniwersalną substancją, która wspiera zarówno poprawę wyglądu, jak i stanu zdrowia. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu, gdy chcą wyeliminować lub zredukować:

  • bruksizm (zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie mięśni żwaczy);
  • zmarszczki i bruzdy (np. na czole, przy oczach, wokół ust, na dekolcie);
  • nadpotliwość (np. pach, stóp, dłoni, twarzy);
  • uśmiech dziąsłowy (tzw. gummy smile).

Toksyna botulinowa – zastosowanie i efekty
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu indywidualnie dobranej dawki w wybraną okolicę. W większości przypadków jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Pierwsze efekty są widoczne po kilku dniach od wstrzyknięcia, a pełne – zwykle po kilkunastu. 

Toksyna botulinowa – przeciwwskazania 
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej także toksyna botulinowa ma pewne przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • nadwrażliwość na toksynę botulinową;
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe;
  • niektóre choroby i stosowane leki;
  • aktywna infekcja w miejscu zabiegu (np. opryszczka);
  • aktywna infekcja ogólna.

W ProBody Clinic wszystkie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są dopasowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta, a plan terapii ustala się podczas konsultacji i wywiadu. 

Warianty i ceny

No items found.
Cena:  
1000
 zł
Umów się na zabieg
Leczenie toksyną botulinową - bruksizm
Klikając "Akceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.